Menu
Trochu jiná výuka češtiny
Projekt Šablony OP JAK na GVK umožnil využít finančních prostředků na inovativní vzdělávání v českém jazyku a literatuře. Mým cílem bylo představit tento předmět trochu z jiného úhlu pohledu než klasickým způsobem ve školních lavicích.
S třídou 2. B jsme navštívili Prahu. V minulém roce bylo otevřeno moderní a interaktivní Muzeum literatury Památníku národního písemnictví v Petschově vile v Bubenči.
Expozice Rozečtený svět představuje v deseti tematicky zaměřených výstavách sbírku Muzea literatury. Zachycuje vybraná umělecká díla, zprostředkování individuální i společenské zkušenosti v literatuře 19. a 20. století. Klade si otázku, co je literatura ve své rozmanitosti a rovněž jaké jsou možnosti její vizualizace.
Literatura je v expozici nahlížena ukázkami literárních děl jak ve formě rukopisů, tak knihami, filmovými adaptacemi, videoartem, zvukovými nahrávkami, výtvarnými díly i trojrozměrnými předměty. Největšímu zájmu se těšila žehlička Boženy Němcové či kadeře vlasů Karla Havlíčka Borovského, vycházková hůl Elišky Krásnohorské. Velkým překvapením bylo zpracování Máchova Máje videoartem zcela v soudobém duchu. Uměleckou tvorbu si pak všichni žáci vyzkoušeli v poeziomatu, byli inspirováni nejen prokletými básníky, ale také G. Apollinairem či J. Hiršalem.
Další zastávkou byla návštěva Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Expozice je zaměřena a věnována dějinám českého školství, učitelstva a vzdělanosti od středověku po současnost.
Velká pozornost je věnována životu, dílu a odkazu J. A. Komenského. Díky vstřícnosti PhDr. Jaromíra Lindy Ph.D. jsme měli čest nahlédnout na originály map Moravy od samotného Komenského či zhlédnout kopii slavného obrazu z florentské galerie Uffizi Starý muž, o kterém se odborníci domnívají, že je Rembrandtovým portrétem Komenského. Bydleli totiž v Amsterodamu kousek od sebe, ale není známo, zda se setkali.
Kromě návštěvy Senátu ČR s přilehlými zahradami jsme podnikli literární toulky Malou Stranou, areálem Strahovského kláštera, obdivovali jsme krásný pohled na hlavní město z Petřína, nebo jsme obdivovali exteriér a interiér mnohých kulturních památek a církevních staveb.
Soňa Zabloudilová