Cookie Consent by Free Privacy Policy website
logo 75. výročí gymnázia

Příběhy bezpráví

Menu

Den před oslavami 17. listopadu 1989 si studenti Gymnázia Valašské Klobouky připomněli události sametové revoluce. Studenti prvního a druhého ročníku se v místním kině zúčastnili projektu „Příběhy bezpráví“.

 

Projekt „Příběhy bezpráví“ je vzdělávací program pro školy organizace Člověk v tísni, která poskytuje dokumentární i hrané filmy na stovkách škol v celé republice, pořádá filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Na našem gymnáziu projekt dlouhodobě organizuje Mgr. Jiří Ročák.

 

Ve čtvrtek 16. listopadu zhlédli studenti v kině Svět působivý dokument – rozhovor Antonína Přidala s Oldřiškou Keithovou. Oldřiška prožila dětství ve Vlachovicích. Byla výtvarnou umělkyní, věnovala se malbě a sochařství, tvořila plastiky ze skla. V 50tých letech 20. století byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu. Oldřiška Keithová byla zatčena 22. 9. 1949. V červnu 1950, ještě před rozhodnutím soudu, jí byl zabaven veškerý majetek. Ve vyšetřovací vazbě byla držena rok a půl, a to bez možnosti návštěv, soudní rozsudek byl vynesen až 23. 2. 1951 - v den jejích 30. narozenin. Soud vyměřil Oldřišce Keithové nepřiměřený trest - 14 let vězení, pokuta 10 000 Kčs a odebrání občanských práv na 10 let.  V několika českých vězeních si odseděla 7 let a ani po návratu na svobodu to neměla v životě lehké. Komunistický režim ji neumožnil plnohodnotně pracovat a tvořit.

 

Po zhlédnutí filmu vyslechli studenti poutavé vyprávění pana Petra Káni z Nedašova. Petr Káňa se s Oldřiškou Keithovou osobně znal a také v minulosti v Městském muzeu Valašské Klobouky zorganizoval výstavu jejich děl. Vyprávění o osobních i historických událostech doby totality v Československu se přeneslo až k dnešku, k otázkám svobody a demokracie.  

Účastníci besedy se rozešli se slovy, že demokracie a svoboda je křehká a je nutno za ni bojovat každý den.

 

Mgr. Jiří Ročák, předmětová komise českého jazyka