Cookie Consent by Free Privacy Policy website
logo 75. výročí gymnázia

PROJEKT DEMOKRACIE A MÉDIA - INTERVIEW

Menu

Interview Terezy Drgové a Petry Hrubčíkové s Tomášem Chovancem ze Zlína

 

V rámci našeho projektu jsme oslovili úspěšného 31letého podnikatele Tomáše Chovance ze Zlína. Je majitelem několika firem – Nannycorp, Yummy Lamy (firma spíše jeho manželky, která stejně jako firmy FiberPRO či Bunkr patří mezi jeho start upy), dále Asset Factory, Relegends a další. Mezi jeho koníčky patří sport, auta a především rodina. Víc už nám o sobě prozradí sám.

 

chovanec.jpg (JPG 800x800px )

 

 

 

Dobrý den, velmi nás zaujala Vaše práce, a tak bychom chtěli zjistit víc. Abychom to vzali pěkně od začátku, prozradíte nám, jak jste se již v 17 letech dostal k pojišťovnictví a co tomu předcházelo? Musel jste přerušit studium střední školy nebo jste ji dokončil i při práci?

„Zdravím. Od malička jsem hrál hokej a v 17 letech za mnou přijel můj bývalý spoluhráč, který se podnikání již dva roky věnoval a byl úspěšný, že jdeme dělat business. Líbilo se mi, že má auto a oblek, tak jsem šel s ním. Byl schopný a byl mi vzorem. Práci jsem vykonával při střední škole a tu jsem s maturitou dokončil.“

 

Jak byste definoval úspěch a co považujete za svůj největší?

„Jedná se o relativní pojem. Ze začátku je to míra peněz, oblečení, aut apod. Postupně s tím, co za materiální cíle si člověk plní se to přetáčí směrem ke kvalitě života, rodiny a přátel. Uvidíme, co další roky přinesou. Pro mě osobně je zatím největším úspěchem založení rodiny. Nebyl jsem rodinný typ, ovšem když jsem poznal tu správnou ženu, vše se mi v tomto směru obměnilo a už bych to jinak nechtěl. Nyní do toho patří i malá dcerka – ona je zatím můj největší úspěch.“

 

Myslím, že líp na tuto otázku odpovědět ani nejde. Když už jsme u té rodiny, podporovala Vás rodina a přátelé od začátku v tom, co děláte?

„Nepocházím z kompletní a ani nějak zajištěné rodiny. Strana od otce, včetně něj, ani neví, že existuji. Strana od matky, včetně ní, se mi snažili vždy dopřát první poslední a jsem jim za to obrovsky vděčný. Bohužel podnikatelské myšlení jsem musel nasát od lidí okolo. Máma je zaměstnaná a celé její okolí také. Není jednoduché se v takové mentalitě prosadit, a i dnes ještě občas pochybuje o mých aktivitách ve stylu “co kdyby to nevyšlo”.

 

Je pozoruhodné, že i přes tyto překážky jste to dotáhl tak daleko. Říkáte, že Vaše rodina je k některým věcem stále mírně skeptická, tak co Vás vedlo k tomu, podnikat hned v několika směrech? Lákalo Vás bohatství nebo je v tom něco jiného?

„Podnikání ve více oblastech není z důvodu “získání více”. Ba naopak, když člověk dělá jednu věc pořádně a stane se profesionálem, pak je na tom mnohem lépe, než ten, který dělá “všechno a nic”. Nicméně já si zvolil tuto cestu ne z důvodu zisku, ale z důvodu lidí, kteří na jednotlivých projektech pracují. Baví mě sledovat jejich vývoj, životní etapy, podporovat je a společně tvořit hodnoty. Naplňuje mě to. Zisk už pak přichází jako samozřejmost.“

 

Vyplývá z toho, že ke každé ze svých firem máte jistě určitý vztah a nerad byste o ni přišel, přesto kdybyste si musel vybrat jen jednu, kterou si necháte, která by to byla a proč?

„Pokud myslíte z těch, co aktuálně máme, pak by to byl jednoznačně projekt Relegends. Je to pro mě především citová záležitost, zaměřená na klasická autíčka, se kterými jsem vyrůstal v časopisech – produkt, kterého na trhu nikdy nebude dost. Je to jeden z těch projektů, který sice ze startu nebude až tak výdělečný, ovšem pokud ho člověk dělá srdcem a dostatečně dlouho, pak bude zaručeně úspěšný. Bohužel, nyní jsme v rámci skupiny v takové fázi, že se potřebujeme zaměřit na zisk, a tudíž paradoxně vzhledem k výše zmíněnému tento projekt šel trošku stranou. Těším se, až se k němu za nějaký čas budu schopen vrátit.“

 

Vašeho favorita, co se týká firem již známe, tak přitvrdíme. Jak jste již zmiňoval, rodinu pokládáte za svůj největší úspěch, dokázal byste se kvůli ní všeho vzdát? Tím myslíme peněz, firem, aut a žít jako většina lidí tady – zaměstnaný se stálou pracovní dobou a průměrným příjmem?

„Myslím, že si dokážu představit být zaměstnaný, pracuji sám pro sebe a šéf jsem hodně přísný. Co se týče příjmů je pro mě důležitější, aby mě práce bavila než výše výnosů. Pokud by přišly nějaké vážnější komplikace, třeba zdravotní, pak jsem připravený značně omezit práci, ale vzdát se jí úplně? To není možné z jednoho prostého důvodu. Pracovní scénář si tvořím podle toho, jak mě to baví. Nedělám práci pro peníze. Když takový přístup replikujete na více svých kolegů, stane se situace, že odjedete na měsíc na dovolenou a nic se nebude bez vás hroutit. To je něco, na čem aktuálně pracujeme.“

 

Naše poslední otázka bude ohledně Vašich nemalých investic do kryptoměn. Myslíte, že je to risk, který stojí za to? Prodělal jste na tom ze začátku?

„Co se týká kryptoměn, působíme na jejich poli už pár let, celkové potenciální ztráty, kdybychom věděli a znali tehdy to, co teď, jsme s kolegou spočítali na miliardy korun. Pořád se učíme, je to extrémně dynamické odvětví. Nyní se spíše zaměřujeme na konzervativní aktivity – těžba, staking atd. Zkrátka stabilní dlouhodobé výnosy.“

 

Miliardy korun. Pro mnohé lidi je to nepředstavitelná částka a Vy to říkáte úplně s klidnou hlavou. Jde vážně znát, že peníze pro Vás nejsou to hlavní.                                                     Z naší strany to bude asi všechno. Mockrát děkujeme za Váš čas a hodně štěstí do budoucna ať už v podnikání, tak i v soukromém životě.